Kommenteeri

Valgus reetmises

Olen üles kasvanud vägivaldses kodus, kuhu on mahtunud kõik reetmise vormid. Oma igapäevatöös kohtan inimesi, kes on ühel või teisel moel elus kogenud reetmist.

Mis iganes vormi reetmine võtab – ahistamine, truudusetus, pettus, finantspettus või nende kombinatsioon – intiimsuhtes toimunud reetmise põhjustatud valu on ainulaadne, lõhestades läbinisti inimese võimet armastada ja usaldada.

Siiski on reetmisest jäänud nukrates varemetes veidi valgust – tuhast sirutuvad välja mõned helerohelised võrsed, mis rikastavad nende elusid, keda need puudutavad. Siin on mõned neist.

Paljastatud tõe ilu

Suhted on reetmisele eelnevatel kuudel või aastatel harva heas seisus. Peaaegu alati on kaastunne ja lahkus kahanenud ning tihti täidab katkenud sideme kohta pahameel. Reedetud partner tunneb end sel perioodil tihti segadusse eksinuna, mõeldes, mis küll valesti on – kuni tamm lõhkeb ning ilmneb reetmine. Mõned isegi kahtlevad oma terves mõistuses. Olgu tõde kuitahes šokeeriv ja masendav, sellest kogemusest õppimine viib lõpuks kõrgemale tasandile. Selles on midagi kaunilt õiget, kui saad aru, mis on valesti.

Tõest kasu lõikamise ning sellega kaasneva valu leevendamise võti on tõega leppimine. Buddha ütles kaks ja pool aastatuhandet tagasi, et suurem osa maailmas eksisteerivatest kannatustest tuleneb võimetusest leppida maailmaga sellisena, nagu see on. Psühholoogilised kannatused tugevnevad, kui meile saab kinnisideeks reetmise põhjus või me nõuame, et seda ei oleks pidanud kunagi juhtuma. Kui me tõega lepime, saame suunata kogu reetmise üle kurtmisele kuluva energia tervenemisse ning oma elu parandamisse.

Sügavamate väärtuste ülevaatamine

Vähesed sündmused suudavad inimese väärtuste süsteemi samamoodi puruks kiskuda nagu reetmine intiimsuhtes. Tervenemine keerleb suurel määral meie isiklike väärtuste hierarhia ülevaatamise ümber – see hoiab meid end valusse ning intiimsuhtes toimunud reetmisega loomulikult kaasas käivatesse kättemaksuhimulistesse impulssidesse kaotamast. (Kui me nende impulssidega ei tegele, muutume inimesteks, kes me tegelikult ei ole.) Minu ümber edukaimalt tervenenud sõbrad on suutnud taasluua tugeva aluse oma sügavamatele väärtustele ning see on toetanud nende tervenemist ja arengut. Ei tule üllatusena, et tegemist oli just samade väärtustega, millest reetjad üle astusid – vajadus olla kaastundlik, kaitsev, hindav ja lahke. Paljud inimesed kogevad selle teekonna lõpupoole, et nad ei ole kunagi varem tundnud kannatavate inimeste suhtes nii tõelist kaastunnet – see ei puuduta ainult reetmist, vaid igasugustest raskustest tulenevat valu.

Sügavamate ja laiemate sidemete loomine

Kuna intiimsuhtes toimunud reetmisest tulenev valu on palju sügavam kui teiste inimestega sügavate suhete loomist takistav ego kaitseimpulss, siis suudab suurem osa inimesi lõpuks oma kogemuse piiridest kaugemale vaadata ning ühineda teiste inimeste olemusliku humanismiga. Elus olemise suur rõõm on elu sügavatest õudustest välja kasvamine ning mõistmine, et keegi meist ei ole üksi ega isoleeritud, ei oma valus ega õndsuses.

Sille Ruus/Armastusetee

Lisa kommentaar

Email again: